735 38 Dolní Domaslavice 135
topcesnek@seznam.cz
+420 734 642 649
Objednávka česneku
Top recepty
Jak pěstovat a skladovat česnek
Česnek je vysoce ceněná bylina, která při vhodném pěstování přináší radost z dobré úrody. A především, v našich podmínkách takto vypěstovaný česnek, má skvělou nezaměnitelnou chuť a léčivé účinky. Předkládáme praktické rady k pěstování i skladování česneku.
Česnek v botanice
Jedná se o vytrvalou rostlinu. Cibule česneku se dělí na dužnaté stroužky kryté společným obalem bílé až purpurové barvy. Květy jsou oboupohlavné, ve vrcholovém květenství zvaným šroubel. V květenství jsou přítomny pacibulky sloužící k vegetativnímu rozmnožování, je jich více než květů. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků barvy zelenavě bílé až růžové, příp. bílé nebo nachové. Tyčinek je 6, tyčinky vněj. a vnitřního kruhu jsou rozdílné, nitky vnitřních jsou zakončeny 2 dlouhými zuby. Plodem je tobolka.
Pěstování a skladování česneku
Stroužky vysazujeme na podzim nebo na jaře přímo na záhony. Pro podzimní výsadbu vybíráme lehčí a nezamokřené lokality, protože v těžkých a mokrých půdách je sadba často napadána chorobami a špatně přezimuje. Sklízíme zcela vyvinuté cibule v době, kdy nať zasychá. Velmi účelně a dekorativně lze skladovat česnek svázaný do copů, zavěšených na chladnějším místě.
- 1. Čím při pěstování česneku začít? Jednoznačně výběrem kvalitní sadby!
- Rozlišujeme česneky paličáky a nepaličáky. Česnek paličák má kroutící se květní stvol s pacibulkami a stroužky ve velké nafialovělé cibuli, česnek nepaličák nevybíhá do květního stvolu a nevytváří pacibulky, stroužky v cibuli jsou bílé. Nepaličáky obsahují více silic, mají spolehlivější výnos a dobrou skladovatelnost. Paličáky sice dříve vysychají, ale mají větší stroužky, které se lépe zpracovávají v kuchyni. Dle výsadby dělíme odrůdy česneku na podzimní a jarní výsadbu. Podzimní výsadba má vyšší výnos, ale kratší skladovatelnost. Jarní odrůdy jsou více odolné proti houbovým chorobám.
- 2. Odrůdy česneku
- Chceme-li sklidit kvalitní česnek, potřebujeme kvalitní sadbu. Doporučuji objednat si sadbu česneku pouze u prověřených prodejců. Sadbu českých česneků koupíte u dobrých semenářských obchodů.
- Odrůda česneku Lukan - šedobílý či fialově skvrnitý nepaličák, sázejte jej na podzim, sklizeň kolem 10. 7., tvoří 8 až 17 stroužků, nejvýnosnější odrůda.
- Odrůda česneku Jovan - bílý, fialově skvrnitý paličák, sází se na podzim, sklízí okolo 25. 7., 6 velkých stroužků s ostrou chutí, vysoká skladovatelnost.
- Odrůda česneku Vekan - výrazně fialová odrůda, paličák, hodně odolný vůči virům, dobrá skladovatelnost.
- Odrůda česneku Blanin - šedobílý paličák s nevýraznými fialovými skvrnami, sází se na podzim, sklízí se kolem 25. července, 6 až 12 stroužků. Díky tomu, že pozdě raší, není napadán škůdcem houbomilkou česnekovou.
- Další známé odrůdy: Anin, Anton, Benátčan, Bjetin, Džambul, Slavin, Matin, Stanik, Mirka, Japo II, Havran, dále pak odrůdy Tagra Červený dvůr - Tantal, Tristan, odrůdy firmy Moravoseed – Dukát, Unikát, Lumír.
- 3. Podmínky pro pěstování česneku
- Česnek vysazujte na slunné, suché a vzdušné stanoviště. Půda by měla být propustná, propracovaná a s dostatkem živin. Je třeba zjistit, co se na místě pěstovalo v minulosti - nevhodné jsou hrách, cibule, pór, ozimé obiloviny, protože ozimý česnek zaplevelují (u jarního nevadí), brambory a rajčata. Vhodnými předplodinami je vikev huňatá (ozimá) a její zapravení do půdy jako zelené hnojení.
- 4. Moření česneku
- K sadbě nepoužívejte poškozené, příliš malé nebo plesnivé stroužky česneku. Česnek často napadají houbové choroby a háďátka, proto před výsadbou stroužky namoříme ochrannými přípravky a fungicidy, např. Rovral Flo, Rovral 50WP nebo Benlate.
- 5. Sázení česneku
- Česnek sázíme do rýh nebo za použití sázecího kolíku do řádků 25 - 30 cm vzdálených a v řádcích na vzdálenost 10 cm, do hloubky tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě 4 - 6 cm půdy, podpučím (bříškem) dolů. Vybírejte spon dle použité odrůdy česneku. Sázejte jen obvodové stroužky.
- 6. Pravidla pro pěstování česneku
- Česnek není třeba příliš zalévat, nesnáší mokro a vlhkost (vznik chorob), česnek zalévejte jen při dlouhodobějším suchu. Během vegetace rozrušujte půdní škraloup, odplevelujte ručně. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5% N ve čtyřech dělených dávkách.
- 7. Sklizeň česneku
- Jak a kdy sklízet česnek? Paličáky sklízejte v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté, květní stvoly se začínají narovnávat. Nepaličáky sklízejte, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi. Sklízejte česnek včas, přezrálý česnek se odděluje a rozpadá na stroužky.
- 8. Sušení česneku
- Chcete-li česnek dlouhodobě skladovat, je nutné jej pořádně usušit, pak si budete moci vychutnat chuť letní sklizně i v mrazivé zimě. Česnek zůstává čerstvý i dlouho poté, co byl vytažen ze země. Chcete-li si česnek uskladnit na zimu, je nutné jej přesunout na suché, stinné a vzdušné místo (krytá veranda, dobře větraná garáž apod.). Položte česnek nejlépe jeden vedle druhého, aby měl dobrou cirkulaci vzduchu. Nikdy nedávejte česnek na přímé sluneční světlo, kde se česneku zhoršuje chuť, minimalizujte tedy množství přímého slunce nejen v době sušení. Z česneku před sušením nemusíte odstraňovat nečistoty, nať. Nikdy česnek nemyjte, musíte jej řádně vysušit. Česnek můžete svázat do svazků za nať a pověsit je, příp. si natě zapleťte. Při pletení uschlé a odpadající části stonku rovnou odstraňujte a vyhazujte. Využijte toho, že některé části stonku jsou ještě zelené a pružné a upletený cop nechte vyschnout na stinném místě. V průběhu sušení z česneku neodstraňujte listy, protože česnek je schopen čerpat energii z listů do doby, než se vlhkost úplně neodpaří. Listy zároveň zabraňují, aby byl česnek napaden houbami před tím, než bude úplně suchý. Za dobrého počasí by měl být česnek asi po měsíci dostatečně vysušený, kořeny by měly být scvrklé a listy úplně hnědé. Nyní mu zkraťte mu kořeny i suché listy, odstraňte nečistoty, můžete oloupat pár vrstev obalu paličky, ale ne příliš mnoho. Takto upravený česnek je čistý a připravený k uskladnění. Pokud jste nať česneku spletli do copu, nic nezkracujte, jen zkraťte zaschlé kořeny a odstraňte přebytečné nečistoty, česnek můžete nechat spletený až do samotné spotřeby.
- 9. Skladování česneku
- Pokud jste česnek vysušili a připravili k uskladnění a dodržujete správné podmínky skladování, vydrží vám svěží po dobu několika měsíců. Česnek skladujte v suchu – ideální nádoby pro skladování jsou proutěné koše, hliněné květináče, síťové tašky, papírové pytle. Nádoba musí být dobře větratelná a neustále suchá. Dobrým tipem je použití starých punčocháčů zavěšených u stropu, paličky česneku od sebe oddělíte uzlem a postupně si budete česnek odstřihávat. Dalším faktorem, který ovlivní životnost česneku, je teplota a vlhkost. Ideální teplota pro skladování je 13 až 18 °C a vlhkost kolem 60 %. Nižší vlhkost může vést k vysušení stroužků česneku a vyšší vlhkost pak k uhnívání a plísním. Světlo úspěšnému skladování česneku neprospívá, proto využívejte tmavá místa.
- Skladování česneku v chladničce - uchováváte-li česnek v chladu, začne vám v době, kdy se dostane do pokojové teploty, během pár dnů klíčit. Proto vám brzy vyklíčí i česnek z obchodu. Pokud jej chcete mít v chladničce, musíte ho tam nechat až do doby použití. Lze tak uchovat také oloupaný, nasekaný česnek, v malé, těsnící nádobě, není to však vhodné k dlouhodobému skladování.
- Skladování česneku v mrazničce - česnek můžete i zamrazit. Mrazit můžete česnek buď jako oloupané stroužky, nebo jako předem namletou pastu, kterou si zabalíte po malých dávkách do jednotlivých sáčků či vzduchotěsných nádob.
- Česnekový prášek - česnekový prášek je vhodnou alternativou k čerstvému česneku. Stačí, když použijte 1/2 čajové lžičky, namísto 2 stroužků čerstvého česneku. Prášek z česneku můžete použít k ochucení polévek, masa a zeleninových pokrmů, všude tam, kde byste použili čerstvý česnek.